Aluminium, Commercial Alloy
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDFni yuklab oling
Dayoq
| Mahsulot shakli | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 2014A-T651 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A92014 (2014A-T651) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| EN Nom | Yevropa | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | AQSh / Aerokosmik | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 2A14-T651 |
| JIS | Yaponiya | A2014-T651 |
| BS (aerokosmik) | Buyuk Britaniya | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| Afnor | Fransiya | A-U4SG-T651 |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 2014
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Silikon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Temir (Fe) | 0.50 max |
| Mis (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Rux (Zn) | 0.0.25 max |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magniy (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titan (Ti) | 0.15 max |
| Boshqalar (Jami) | 0.15 max |
| Xrom (Cr) | 0.10 max |
| Nikell (Ni) | 0.10 max |
| Boshqa (har biri) | 0.05 max |
| Titan + Zirkoniy (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.4mm to 6mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Cho'zilish mustahkamligi | 440 Min MPa |
| Dalil stress | 390 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 395 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 450 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 7 daqiqa % |
| Brinell qattiqligi | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 400 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 460 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 390 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 450 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 380 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 435 Min MPa |
| Brinell qattiqligi | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.82 g/cm³ |
| Elastiklik moduli | 71 GPa |
| Elektrik qarshiligi | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 138 W/m.K |
| Issiqlik kengayishi | 23 x 10-6/K |
| Erish nuqtasi | 535 °C |
Ilovalar
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Xususiyatlari
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | A'lo |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Yaxshi |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
Korrozyonga chidamlilik
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.