Aluminium, Commercial Alloy
6082 O Sheet & Plate
6000 seriyadagi eng yuqori mustahkamlikka ega tuzilma alyuminiy qotishmasi.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6082 O Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6082-O |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96082 (6082-O) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| EN Nom | Yevropa | AlSi1MgMn-O |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6082-O |
| BS | Buyuk Britaniya | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6082
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magniy (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Mis (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Xrom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 85 Max MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 150 Max MPa |
| Brinell qattiqligi | 40 HB |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2,70 g/sm³ |
| Erish nuqtasi | 555 °C |
| Issiqlik kengayishi | 24 x 10-6/K |
| Elastiklik moduli | 70 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 180 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Xususiyatlari
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Yaxshi |
| Weldability - Arc | Yaxshi |
| Weldability - Resistance | Yaxshi |
| Brazability | Yaxshi |
| Solderability | Yaxshi |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Yaxshi |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | Yaxshi |