Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
PDFni yuklab oling
Dayoq
ILTIMOS, E'TIBORGA OLING
Agar siz izlayotgan narsani topa olmasangiz, iltimos, o'z… bilan bog'laning. Mahalliy xizmat markazi Sizning aniq talablaringizga muvofiq.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Tizim / Standart | Davlat / mintaqa | Sinf / Lavozim |
| Ikki nuqtali | AQSh | 6262-T6 |
| Birlashgan Millatlar Tashkiloti | Xalqaro | A96262 (6262-T6) |
| Ingliz / Nemis | Yevropa | EN AW-6262-T6 |
| EN Nom | Yevropa | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| Buyuk Britaniya | Xitoy | 6262-T6 |
| BS | Buyuk Britaniya | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Xususiyatlari
Kimyoviy tarkib
Alloy 6262
| Kimyoviy element | % Hozir |
| Marganets (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Temir (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magniy (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silikon (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Rux (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Xrom (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Mis (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Boshqa (har biri) | 0.00 - 0.05 |
| Boshqalar (Jami) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminiy (Al) | Muvozanat |
Mexanik xususiyatlari
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 240 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 Min % |
| Brinell qattiqligi | 75 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 240 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 Min % |
| Brinell qattiqligi | 75 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Mexanik xususiyat | Qiymat |
| Dalil stress | 240 Min MPa |
| Cho'zilish mustahkamligi | 260 Min MPa |
| Cho'zilish A50 mm | 8 Min % |
| Brinell qattiqligi | 75 HB |
| Elongation A | 10 daqiqa % |
Umumiy jismoniy xususiyatlari
| Jismoniy xususiyat | Qiymat |
| Zichlik | 2.71 g/cm³ |
| Erish nuqtasi | 582 °C |
| Issiqlik kengayishi | 23.4 x 10⁻⁶/K |
| Elastiklik moduli | 68.3 GPa |
| Issiqlik o'tkazuvchanligi | 172 W/m.K |
| Elektrik qarshiligi | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Ilovalar
- Vintli mashina mahsulotlari
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Xususiyatlari
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Qo'shimcha ma'lumot
Payvandlanuvchanlik
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | A'lo |
| Weldability - Arc | A'lo |
| Weldability - Resistance | A'lo |
| Brazability | A'lo |
Yasalishi
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| Mashinaga ishlov berish imkoniyati | A'lo |