Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-200/8 T6511 (6061)
Aerospace aluminium alloy with good strength and workability.
A medium strength aerospace aluminium alloy with, depending upon temper, yield strength of 12-35 ksi (80-240 MPa) and tensile strength of 26-38 ksi (180-260 MPa).
This alloy is used where good strength combined with workability is required.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
QQ-A-200/8 T6511 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6061-T6511 |
| UNS | Quốc tế | A96061 (6061-T6511) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6061-T6511 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMg1SiCu-T6511 |
| ASTM B221 | Hoa Kỳ | 6061-T6511 extruded bar, rod, shapes & tube |
| Anh | Trung Quốc | 6061-T6511 |
| JIS | Nhật Bản | A6061-T6511 |
| BS | Vương quốc Anh | 6061-T6511 (extruded profiles) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy QQ A 200/8
SAE AMS QQ-A-200/8
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Silic (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Đồng (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Crom (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.70 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 147631 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.4 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 166 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- High technology applications
- Defence components
- Các bộ phận hàng không vũ trụ
Đặc điểm
- Very good machinability
- Good resistance to corrosive atmospheric attack
- Weldability is very good by inert gas, resistance and spot welding
Thông tin bổ sung
Tính chất cơ học
These mechanical properties are for bar in the T6511 temper.
| Đường kính (mm) | Proof Strength (Min) | Tensile Strength (Min) | Elongation % (Min) |
| Up to & incl. 6.3 | 241 | 262 | 8 |
| Over 6.3 | 241 | 262 | 10 |