Aluminium, BS-L
L111 Aluminium Alloy Bar & Extrusion T6511
Heat treatable aerospace aluminium alloy with very good corrosion resistance and weldability.
L111 is a medium strength extruded bar with an alloy strength somewhat higher than alloy 6061. It is not suitable for complex sections.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
L111 T6511 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Grade / Designation / Note |
| AA | Hoa Kỳ | No single official AA number; L111-T6511 is a BS aerospace code |
| UNS | Quốc tế | No specific UNS assigned; depends on the alloy defined in the spec |
| EN / DIN | Châu Âu | No unique EN AW mapping; refer to the BS L111 material specification |
| GB (BS Aerospace) | United Kingdom | L111-T6511 – aluminium alloy extruded bars/sections, T6511 temper |
| JIS | Nhật Bản | No direct JIS equivalent published |
| AFNOR | Pháp | No direct AFNOR equivalent published |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Silic (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.50 - 1.20 |
| Đồng (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Crom (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Niken (Ni) | 0.00 - 0.10 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.05 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Alloy L111 - Mechanical Properties T6511 Temper for Various Dimensions
BS L111 (1971)
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| >20mm Proof Strength | 255 Min |
| >20mm Tensile Strength | 295 Min |
| >20mm Elongation | 7% min |
| 20mm - 150mm Proof Stress | 270 min |
| 20mm - 150mm Tensile Strength | 310 Min |
| 20mm - 150mm Elongation | 8% min |
| 150mm - 200mm Proof Stress | 240 Min |
| 150mm - 200mm Tensile Strength | 280 Min |
| 150mm - 200mm Elongation | 5% Min |
Các tính chất vật lý chung
Alloy L111
BS L111 (1971)
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2710 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 650 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.10 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 70000 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 167-216 W/m.K |
Ứng dụng
- Các bộ phận hàng không vũ trụ
- High technology applications
Đặc điểm
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability (lowered strength values in the weld zone)
- Good machinability
- Good cold formability in T4 temper after a stabilizing heat treatment.
- Heat treatable medium high strength construction
- Medium high fatigue strength