Aluminium, Commercial Alloy
2014A T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
| Hình thức sản phẩm | Phạm vi kích thước |
| Plate | 1⁄2 inch - 4 inch" |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
2014A T651 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 2014A-T651 |
| UNS | Quốc tế | A92014 (2014A-T651) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T651 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlCu4SiMg-T651 |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4121 (2014A-T651 bar) |
| Anh | Trung Quốc | 2A14-T651 |
| JIS | Nhật Bản | A2014-T651 |
| BS (Aerospace) | Vương quốc Anh | HE15 / L168 (2014A-T651) |
| AFNOR | Pháp | A-U4SG-T651 |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 2014
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Silic (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Sắt (Fe) | 0.50 max |
| Đồng (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| Mangan (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titan (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Crom (Cr) | 0.10 max |
| Niken (Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.4mm to 6mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 440 Min MPa |
| Áp suất giới hạn | 390 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 395 Min MPa |
| Độ bền kéo | 450 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 7 Min % |
| Độ cứng Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 400 Min MPa |
| Độ bền kéo | 460 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 390 Min MPa |
| Độ bền kéo | 450 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 380 Min MPa |
| Độ bền kéo | 435 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.82 g/cm³ |
| Hệ số đàn hồi | 71 GPa |
| Điện trở suất | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Độ dẫn nhiệt | 138 W/m.K |
| Sự giãn nở nhiệt | 23 x 10-6/K |
| Điểm nóng chảy | 535 °C |
Ứng dụng
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Đặc điểm
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Tuyệt vời |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Tốt |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
Khả năng chống ăn mòn
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.