Aluminium, Commercial Alloy
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
3003 O Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 3003-O |
| UNS | Quốc tế | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMn1Cu-O |
| Anh | Trung Quốc | 3003-O |
| JIS | Nhật Bản | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | Vương quốc Anh | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | Pháp | A-M1-O |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 3003
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ bền kéo | 95 - 135 MPa |
| Áp suất giới hạn | 35 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 28 HB |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.73 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 655 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.1 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 69.5 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 190 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Đặc điểm
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Thông tin bổ sung
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Khả năng gia công | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Tốt |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very Good |
Khả năng hàn
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Độ dày |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |