Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 6262-T6 |
| UNS | Quốc tế | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-6262-T6 |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| Anh | Trung Quốc | 6262-T6 |
| BS | Vương quốc Anh | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 6262
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Mangan (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silic (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titan (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Crom (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Đồng (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 Min % |
| Độ cứng Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 Min % |
| Độ cứng Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 240 MPa |
| Độ bền kéo | 260 Min MPa |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 8 Min % |
| Độ cứng Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.71 g/cm³ |
| Điểm nóng chảy | 582 °C |
| Sự giãn nở nhiệt | 23.4 x 10-6/K |
| Hệ số đàn hồi | 68.3 GPa |
| Độ dẫn nhiệt | 172 W/m.K |
| Điện trở suất | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Ứng dụng
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Đặc điểm
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Thông tin bổ sung
Khả năng hàn
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Tuyệt vời |
| Weldability - Arc | Tuyệt vời |
| Weldability - Resistance | Tuyệt vời |
| Brazability | Tuyệt vời |
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| Khả năng gia công | Tuyệt vời |