الألومنيوم، سبيكة تجارية
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
3003 O Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 3003-O |
| UNS | الدولية | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| اسم EN | أوروبا | AlMn1Cu-O |
| GB | الصين | 3003-O |
| JIS | اليابان | A3003-O |
| DIN | ألمانيا | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| ب | المملكة المتحدة | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| أفنور | فرنسا | A-M1-O |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 3003
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| المغنيسيوم (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
صفائح بسماكات من 0.2 مم إلى 6.00 مم
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 95 - 135 MPa |
| إجهاد الإثبات | 35 Min MPa |
| صلابة برينل | 28 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.73 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 655 °C |
| التمدد الحراري | 23.1 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 69.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 190 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.034 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
خصائص
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Very Good |
| قابلية التصنيع | Acceptable |
| قابلية اللحام - الغاز | Very Good |
| قابلية اللحام - القوس | Very Good |
| قابلية اللحام - المقاومة | جيد |
| برازيليتي | Very Good |
| قابلية اللحام | Very Good |
قابلية اللحام
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| حجم الورقة | سماكات |
| 2500 x 1250 | 1.5 مم - 3.0 مم |