الألومنيوم، سبيكة تجارية
5754 H24 Sheet & Plate
Exceptional corrosion resistance ideal for applications in marine, nuclear, chemical, oil & gas.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to size as per customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H24.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5754 H24 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 5754-H24 |
| UNS | الدولية | A95754 (5754-H24) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5754-H24 / 3.3535 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg3-H24 |
| GB | الصين | 5754-H24 |
| ب | المملكة المتحدة | 5754-H24 (sheet / plate) |
| أفنور | فرنسا | A-G3M-H24 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5754
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet & Plate 0.2mm to 25mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 160 Min MPa |
| قوة الشد | 240 - 280 MPa |
| صلابة برينل | 70 HB |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.66 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 600 °C |
| التمدد الحراري | 24 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 68 GPa |
| الموصلية الحرارية | 147 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.049 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Treadplate
- صناعة السفن
- هياكل المركبات
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
خصائص
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | Very Good |
| قابلية التصنيع | متوسط |
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | فقير |