الألومنيوم، سبيكة تجارية
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | USA / International | 6026-T9 |
| UNS | الدولية | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6026-T9 |
| اسم EN | أوروبا | AlMgSiBi-T9 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
6026 ت 9
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.60 - 1.40 |
| نحاس (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Extruded and Drawn Bar
6026 ت 9
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 330 Min MPa |
| قوة الشد | 360 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 4 Min % |
| صلابة برينل | 95 Min HB |
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 330 Min MPa |
| قوة الشد | 360 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 4 % |
| صلابة برينل | 95 Min HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.72 g/cm³ |
| التمدد الحراري | 23.4 x 10^-6 /K |
| معامل المرونة | 69 GPa |
| الموصلية الحرارية | 172 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
التطبيقات
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
خصائص
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- قابلية لحام جيدة
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
معلومات إضافية
قابلية التصنيع
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
قابلية اللحام
- Weldability of alloy 6026 is good.