Aluminium, Commercial Alloy
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | USA / International | 6026-T9 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96026 (6026-T9) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6026-T9 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMgSiBi-T9 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
6026 T9
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.60 - 1.40 |
| ทองแดง (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 330 Min MPa |
| Tensile Strength | 360 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 95 Min HB |
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 330 Min MPa |
| Tensile Strength | 360 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 % |
| Hardness Brinell | 95 Min HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.72 g/cm³ |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.4 x 10^-6 /K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69 GPa |
| การนำความร้อน | 172 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
คุณลักษณะ
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
ข้อมูลเพิ่มเติม
Machinability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Weldability
- Weldability of alloy 6026 is good.