Aluminium, Commercial Alloy
5754 H22 Sheet & Plate
Excellent resistance to corrosion, especially seawater. Ideal in the marine, nuclear, chemical and oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Plate can be cut to customer requirements. Contact your local Service Centre for further details.
Please note that mechanical properties shown are for H22.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5754 H22 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5754-H22 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95754 (5754-H22) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5754-H22 / 3.3535 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg3-H22 |
| จีบี | ประเทศจีน | 5754-H22 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5754-H22 (sheet / plate) |
| AFNOR | France | A-G3M-H22 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5754
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet & Plate 0.2mm to 40mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 130 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 - 270 MPa |
| Hardness Brinell | 63 HB |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.66 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 600 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 68 GPa |
| การนำความร้อน | 147 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.049 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
คุณลักษณะ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Machinability | Average |
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |