Aluminium, Commercial Alloy
3103 H14 Sheet
A commercial aluminium alloy which is close in properties to 3003.
Aluminium 3103 is a medium strength aluminium alloy often found in transport and HVAC applications.
It has very similar properties to 3003. It has better mechanical properties over the 1000 series alloys especially at elevated temperatures.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
3103 H14 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 3103-H14 |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-3103-H14 / 3.0515 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMn1-H14 |
| จีบี | ประเทศจีน | 3103-H14 (GB/T 3190) |
| JIS | ญี่ปุ่น | A3103-H14 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A93103 (3103-H14) |
| BS (older) | สหราชอาณาจักร | 3103 (N3) H14 |
| AFNOR | France | 3103-H14 (AlMn1) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 3103
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.90 - 1.50 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.00 - 0.30 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.50 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.10 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.0mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 140 - 180 MPa |
| Proof Stress | 120 Min MPa |
| Hardness Brinell | 45 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.73 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 655 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.1 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 160 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 42 % IACS |
การประยุกต์ใช้
- Heat exchangers
- Air condition evaporators
- Aircraft and military components
- Motor vehicle radiators
- Freezer linings
- Cladding alloy
- Office equipment
- Tubing and piping
- Pressure vessels
คุณลักษณะ
- Good cold workability
- การเชื่อมดีมาก
- Good resistance to atmospheric corrosion
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Machinability | ยอมรับได้ |
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |