Aluminium, Commercial Alloy
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 2011-T3 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A92011 (2011-T3) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | สหรัฐอเมริกา | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| จีบี | ประเทศจีน | 2011-T3 |
| JIS | ญี่ปุ่น | A2011-T3 |
| BS | สหราชอาณาจักร | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | France | A-U5PbBi (2011-T3) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 2011
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ทองแดง (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Proof Stress | 125 Min MPa |
| Tensile Strength | 275 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 270 Min MPa |
| Tensile Strength | 320 Min MPa |
| Hardness Brinell | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.83 g/cm³ |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| การนำความร้อน | 151 W/m.K |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 22.9 x 10-6/K |
| จุดหลอมเหลว | 535 °C |
การประยุกต์ใช้
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
คุณลักษณะ
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Fair |
| Machinability | Excellent |
| Weldability - Gas | Poor |
| Weldability - Arc | Poor |
| Weldability - Resistance | Poor |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Fair |
Weldability
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.