Aluminium, Commercial Alloy
5251 Aluminium H22 Sheet & Plate
อะลูมิเนียมอัลลอยด์ความแข็งแรงปานกลาง พร้อมความยืดหยุ่นที่ดี.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H22 condition.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 1.0mm - 1.5mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
| 3000 x 1250 | 3.0mm | 4.0mm - 6.0mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5251 H22 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5251-H22 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95251 (5251-H22) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5251-H22 / 3.3525 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg2Mn0.3-H22 |
| จีบี | ประเทศจีน | 5251-H22 (GB/T 3190) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5251 (N4) H22 |
| AFNOR | France | A-G2M-H22 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5251
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet and Plate 0.2mm to 25mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 120 Min MPa |
| Tensile Strength | 190 - 230 MPa |
| Hardness Brinell | 56 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.69 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 625 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 25 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 134 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.044 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
คุณลักษณะ
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Machinability | Average |
Weldability
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Poor |