Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 1050 O Sheet
General engineering use aluminium alloy.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
1050 O Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 1050A-O |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A91050-O |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | Al99.5-O |
| จีบี | ประเทศจีน | 1050-O |
| JIS | ญี่ปุ่น | A1050-O |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-O) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 1B (equivalent to 1050-O) |
| AFNOR | France | A5-O |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 1050
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| อะลูมิเนียม (Al) | 99.50 - 0.00 |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.25 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.03 |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 65 -95 MPa |
| Proof Stress | 20 Min MPa |
| Hardness Brinell | 20 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.71 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 650 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 71 GPa |
| การนำความร้อน | 222 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
คุณลักษณะ
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Excellent |
| Machinability | Poor |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
Weldability
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.