Aluminium, Commercial Alloy
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 1050A-H14 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A91050 (H14) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-1050A-H14 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | Al99.5-H14 |
| จีบี | ประเทศจีน | 1050-H14 |
| JIS | ญี่ปุ่น | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 1B-H14 |
| AFNOR | France | A5-H14 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 1050A
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.25 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.03 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 105 - 145 MPa |
| Proof Stress | 85 Min MPa |
| Hardness Brinell | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.71 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 650 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 71 GPa |
| การนำความร้อน | 222 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.0282 x 10-6Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
คุณลักษณะ
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Excellent |
| Machinability | Poor |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
Weldability
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.