Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 5083 F Bar & Extrusion
อะลูมิเนียมอัลลอยเกรดทางทะเลที่มีความแข็งแรงสูงสุดซึ่งไม่สามารถอบชุบด้วยความร้อนได้ สำหรับการต้านทานการกัดกร่อนจากน้ำทะเลที่ยอดเยี่ยม.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. It is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O/H111 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5083 F Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5083-F |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95083 (5083-F) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5083-F / 3.3547 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg4.5Mn0.7-F |
| จีบี | ประเทศจีน | 5083-F |
| JIS | ญี่ปุ่น | A5083-F |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-F) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5083-F (equivalent grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-F |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5083
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.05 - 0.25 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
| เหล็ก (Fe) | ความสมดุล |
| ทองแดง (Cu) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Extrusions
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 145 MPa |
| Tensile Strength | 300 MPa |
| Elongation A50 mm | 23 % |
| Shear Strength | 175 MPa |
| Hardness Vickers | 75 HV |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 265 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 570 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 25 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 72 GPa |
| การนำความร้อน | 121 วัตต์/เมตร-เคลวิน |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.058 x 10-6Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- การต่อเรือ
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
คุณลักษณะ
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Poor |
Weldability
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |