Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6005A-T6 |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6005A-T6 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlSiMg(A)-T6 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6005A-T6 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6005A-T6 (extrusions) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6005
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.50 - 0.90 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 255 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 215 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 225 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 605 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 188 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.034 x 10-6Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
คุณลักษณะ
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Weldability
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent