Aluminium, Commercial Alloy
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 7075-T6 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A97075 (7075-T6) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlZn5.5MgCu-T6 |
| จีบี | ประเทศจีน | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | ญี่ปุ่น | A7075-T6 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | France | A-Z5GU-T6 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 7075
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| ทองแดง (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| โครเมียม (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| สังกะสี (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Drawn Bar Up to 25mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 480 Min MPa |
| Tensile Strength | 540 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.80 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 635 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.5 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 72 GPa |
| การนำความร้อน | 130 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 40 % IACS |
การประยุกต์ใช้
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
คุณลักษณะ
- Excellent mechanical properties
- ความเหนียวที่ดี
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance