Aluminium, Commercial Alloy
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 2014A-T6511 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A92014 (2014A-T6511) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| เอเอสทีเอ็ม บี221 | สหรัฐอเมริกา | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| จีบี | ประเทศจีน | 2A14-T6511 |
| JIS | ญี่ปุ่น | A2014-T6511 |
| วศ.บ. (วิศวกรรมการบินและอวกาศ) | สหราชอาณาจักร | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| AFNOR | France | A-U4SG-T6511 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 2014
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| ซิลิคอน (Si) | 0.50 - 0.90 |
| เหล็ก (Fe) | 0.50 max |
| ทองแดง (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| สังกะสี (Zn) | 0.25 max |
| แมงกานีส (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.15 max |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.15 max |
| โครเมียม (Cr) | 0.10 max |
| Nickel (Ni) | 0.10 max |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 415 Min MPa |
| Tensile Strength | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 400 Min MPa |
| Tensile Strength | 450 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 350 Min MPa |
| Tensile Strength | 430 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 420 Min MPa |
| Tensile Strength | 465 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 415 Min MPa |
| Tensile Strength | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 415 Min MPa |
| Proof Stress | 370 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.82 g/cm³ |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 71 GPa |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| การนำความร้อน | 138 W/m.K |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23 x 10-6/K |
| จุดหลอมเหลว | 535 °C |
การประยุกต์ใช้
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
คุณลักษณะ
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
Corrosion Resistance
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.