Aluminium, Commercial Alloy
5052 H32 Sheet & Plate
Medium to high strength, non heat treatable aluminium alloy.
Aluminium alloy 5052 in H32 temper is a medium to high strength alloy with a strength slightly higher than 5251 and a medium to high fatigue strength.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5052 H32 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5052-H32 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95052 (5052-H32) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5052-H32 / 3.3523 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg2,5-H32 |
| จีบี | ประเทศจีน | 5052-H32 |
| JIS | ญี่ปุ่น | A5052-H32 |
| DIN | Germany | 3.3523 (AlMg2,5-H32) |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5052-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | France | A-G2,5C-H32 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5052
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 2.20 - 2.80 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.25 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet and Treadplate 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 210 - 260 MPa |
| Proof Stress | 130 Min MPa |
| Hardness Brinell | 61 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.68 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 605 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.7 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 138 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.0495 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Treadplate
- Boilermaking
- Containers
- Nameplates
- Road Signs
- Architectural Panelling
- Welded Tubes
- Chemical Industry
- Irrigation
- Desalination units
- Pressure Vessels
- Rivets
คุณลักษณะ
- Very good corrosion resistance to seawater and marine and industrial atmosphere
- Very good weldability and good cold formability
- Decorative finish
- Hard wearing
- Non-slip
- Corrosion resistant
- ดูแลรักษาง่าย
- Anti-Static
- น้ำหนักเบา
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Machinability | ยอมรับได้ |
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | ยอมรับได้ |
| Solderability | Not Recommended |