Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
อลูมิเนียมอัลลอยโครงสร้างที่มีความแข็งแรงสูงสุดในซีรีส์ 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Plate
| Sheet Sizes | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6082-T6 / 6082-T651 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6082-T6 / 6082-T651 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6082
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.70 - 1.30 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 260 Min MPa |
| Tensile Strength | 310 Min MPa |
| Hardness Brinell | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 255 Min MPa |
| Tensile Strength | 300 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 9 Min % |
| Hardness Brinell | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 295 Min MPa |
| Hardness Brinell | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 275 Min MPa |
| Hardness Brinell | 84 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 555 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 180 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.038 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
คุณลักษณะ
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Machinability | Good |