Aluminium, Commercial Alloy
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6063 O Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6063-O |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96063 (6063-O) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6063-O |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg0.7Si-O |
| จีบี | ประเทศจีน | 6063-O |
| JIS | ญี่ปุ่น | A6063-O |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6063-O (extruded profiles) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6063
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.20 - 0.60 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 130 Max MPa |
| Elongation A50 mm | 16 Min % |
| Hardness Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 130 Max MPa |
| Elongation A50 mm | 16 Min % |
| Hardness Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 600 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.5 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 200 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.035 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
คุณลักษณะ
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Good |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Average |