Aluminium, Commercial Alloy
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
| Product Form | ช่วงขนาด | ช่วงขนาด |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| หลอด | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6063A-T6 |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6063A-T6 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6063A-T6 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6063A-T6 (extruded profiles) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6063A
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| เหล็ก (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.30 - 0.60 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 160 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 Min MPa |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 190 Min MPa |
| Tensile Strength | 230 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 180 Min MPa |
| Tensile Strength | 220 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 600 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.5 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 200 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.035 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
คุณลักษณะ
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| Machinability | Average |