Aluminium, Commercial Alloy
6082 T4 Bar & Extrusion
อลูมิเนียมอัลลอยโครงสร้างที่มีความแข็งแรงสูงสุดในซีรีส์ 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6082-T4 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96082 (6082-T4) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlSi1MgMn-T4 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6082-T4 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6082
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.70 - 1.30 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 110 Min MPa |
| Tensile Strength | 205 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 555 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 180 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.038 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
คุณลักษณะ
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Machinability | Good |