Aluminium, Commercial Alloy
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5454-O / 5454-H111 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5454-O / 5454-H111 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5454
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.25 |
| โครเมียม (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 180 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 - 305 MPa |
| Hardness Brinell | 74 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.69 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 645 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.6 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70.5 GPa |
| การนำความร้อน | 135 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 34 % IACS |
การประยุกต์ใช้
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
คุณลักษณะ
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Weldability
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.