Aluminium, Commercial Alloy
5754 H111 Sheet & Plate
Superb corrosion resistance and ideal for use in marine, nuclear, chemical or oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 5754-H111 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A95754 (5754-H111) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMg3-H111 |
| จีบี | ประเทศจีน | 5754-H111 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 5754-H111 (marine/structural) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 5754
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.00 - 0.40 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Proof Stress | 60 Min MPa |
| Tensile Strength | 160 - 200 MPa |
| Hardness Brinell | 44 HB |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.66 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 600 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10^-6 /K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 68 GPa |
| การนำความร้อน | 147 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Treadplate
- การต่อเรือ
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
คุณลักษณะ
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Machinability | Average |
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |