Aluminium, Commercial Alloy
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 6060-T5 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A96060 (6060-T5) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlMgSi-T5 |
| จีบี | ประเทศจีน | 6060-T5 |
| BS | สหราชอาณาจักร | 6060-T5 (extruded profiles) |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 6060
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| เหล็ก (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.30 - 0.60 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| แมงกานีส (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| เหล็ก (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| ซิลิคอน (Si) | 0.30 - 0.60 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| ไทเทเนียม (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| โครเมียม (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.70 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 655 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 23.4 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 69.5 GPa |
| การนำความร้อน | 209 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 54 % IACS |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.032 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
คุณลักษณะ
- Very good corrosion resistance
- การเชื่อมดีมาก
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
ข้อมูลเพิ่มเติม
Weldability
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
Fabrication
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| Machinability | ยอมรับได้ |
| Anodising | Very Good |