Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
ดาวน์โหลด PDF
ช่วง
โปรดทราบ
หากท่านไม่พบสิ่งที่ค้นหา โปรดติดต่อ ศูนย์บริการในพื้นที่ ตามข้อกำหนดเฉพาะของคุณ.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| ระบบ / มาตรฐาน | ประเทศ / ภูมิภาค | ระดับ / ตำแหน่ง |
| เอเอ | สหรัฐอเมริกา | 4015-H14 |
| สหประชาชาติ | นานาชาติ | A94015 (4015-H14) |
| อังกฤษ / เยอรมัน | ยุโรป | EN AW-4015-H14 |
| ชื่อภาษาอังกฤษ | ยุโรป | AlSi2Mn-H14 |
คุณสมบัติ
องค์ประกอบทางเคมี
Alloy 4015
| ธาตุเคมี | % นำเสนอ |
| เหล็ก (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| ทองแดง (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| แมกนีเซียม (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| ซิลิคอน (Si) | 1.40 - 2.20 |
| สังกะสี (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| แมงกานีส (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| อื่นๆ (แต่ละ) | 0.00 - 0.05 |
| อื่น ๆ (ทั้งหมด) | 0.00 - 0.15 |
| อะลูมิเนียม (Al) | ความสมดุล |
คุณสมบัติทางกล
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Mechanical Property | มูลค่า |
| Tensile Strength | 150 - 200 MPa |
| Proof Stress | 120 Min MPa |
| Hardness Brinell | 50 HB |
คุณสมบัติทางกายภาพทั่วไป
| คุณสมบัติทางกายภาพ | มูลค่า |
| ความหนาแน่น | 2.72 g/cm³ |
| จุดหลอมเหลว | 600 °C |
| การขยายตัวเนื่องจากความร้อน | 24 x 10-6/K |
| โมดูลัสของการยืดหยุ่น | 70 GPa |
| การนำความร้อน | 150-200 W/m.K |
| สภาพต้านทานไฟฟ้า | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
การประยุกต์ใช้
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
คุณลักษณะ
- ความเหนียวที่ดี
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
ข้อมูลเพิ่มเติม
Fabrication
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| Machinability | ยอมรับได้ |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |
Weldability
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).