Aluminium, Alliage commercial
1050A H14 Sheet
Tôle d'alliage d'aluminium à usage général.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
| Taille de la feuille | Épaisseurs |
| 2000 x 1000 | 0,5mm - 3,0mm |
| 2500 x 1250 | 0,5mm - 3,0mm |
| 3000 x 1250 | 1,0 mm - 3,0 mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Taille de la feuille | Épaisseurs |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 1050A-H14 |
| Nations Unies | International | A91050 (H14) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-1050A-H14 |
| Nom EN | Europe | Al99.5-H14 |
| RU | Chine | 1050-H14 |
| ISJ | Japon | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | Royaume-Uni | 1B-H14 |
| AFNOR | France | A5-H14 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 1050A
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnésium (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 105 - 145 MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 85 Min MPa |
| Dureté Brinell | 34 HB |
| Allongement A | 12 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,71 g/cm³ |
| Point de fusion | 650 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10⁻⁶ /K |
| Module d'élasticité | 71 GPa |
| Conductivité thermique | 222 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Applications
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Caractéristiques
- Excellente résistance à la corrosion
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellente soudabilité
- Excellent cold working properties
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Excellent |
| Usinabilité | Pauvre |
| Soudabilité - Gaz | Excellent |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Excellent |
| Soudabilité | Excellent |
Soudabilité
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.