Aluminium, Commercial Alloy
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 2011-T3 |
| UNS | الدولية | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| اسم EN | أوروبا | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | الولايات المتحدة الأمريكية | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| GB | الصين | 2011-T3 |
| JIS | اليابان | A2011-T3 |
| ب | المملكة المتحدة | FC1 (2011-T3 bar) |
| أفنور | فرنسا | A-U5PbBi (2011-T3) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 2011
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Copper (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| الاستطالة A50 مم | 12 Min % |
| إجهاد الإثبات | 125 Min MPa |
| قوة الشد | 275 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 270 Min MPa |
| قوة الشد | 320 Min MPa |
| Hardness Brinell | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.83 g/cm³ |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Electrical Resistivity | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Thermal Conductivity | 151 W/m.K |
| Thermal Expansion | 22.9 x 10-6/K |
| Melting Point | 535 °C |
التطبيقات
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Characteristics
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Fair |
| قابلية التصنيع | Excellent |
| Weldability - Gas | Poor |
| Weldability - Arc | Poor |
| Weldability - Resistance | Poor |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Fair |
قابلية اللحام
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.