Aluminium, Commercial Alloy
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| Product Form | Imperial Sizes | Metric Sizes |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 2014A-T6511 |
| UNS | الدولية | A92014 (2014A-T6511) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| اسم EN | أوروبا | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| ASTM B221 | الولايات المتحدة الأمريكية | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| GB | الصين | 2A14-T6511 |
| JIS | اليابان | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| أفنور | فرنسا | A-U4SG-T6511 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 2014
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.50 - 0.90 |
| الحديد (Fe) | 0.50 max |
| Copper (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.25 max |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| الكروم (Cr) | 0.10 max |
| النيكل (ني) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 415 Min MPa |
| قوة الشد | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 400 Min MPa |
| قوة الشد | 450 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 4 Min % |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 350 Min MPa |
| قوة الشد | 430 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 420 Min MPa |
| قوة الشد | 465 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 415 Min MPa |
| قوة الشد | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| Hardness Brinell | 140 HB |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.82 g/cm³ |
| Modulus of Elasticity | 71 GPa |
| Electrical Resistivity | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Thermal Conductivity | 138 W/m.K |
| Thermal Expansion | 23 x 10-6/K |
| Melting Point | 535 °C |
التطبيقات
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
مقاومة التآكل
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.