Aluminium, Commercial Alloy
5052 H32 Sheet & Plate
Medium to high strength, non heat treatable aluminium alloy.
Aluminium alloy 5052 in H32 temper is a medium to high strength alloy with a strength slightly higher than 5251 and a medium to high fatigue strength.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5052 H32 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 5052-H32 |
| UNS | الدولية | A95052 (5052-H32) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5052-H32 / 3.3523 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg2,5-H32 |
| GB | الصين | 5052-H32 |
| JIS | اليابان | A5052-H32 |
| DIN | Germany | 3.3523 (AlMg2,5-H32) |
| ب | المملكة المتحدة | 5052-H32 (equivalent grade) |
| أفنور | فرنسا | A-G2,5C-H32 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5052
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 2.20 - 2.80 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet and Treadplate 0.2mm to 6.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 210 - 260 MPa |
| إجهاد الإثبات | 130 Min MPa |
| Hardness Brinell | 61 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.68 g/cm³ |
| Melting Point | 605 °C |
| Thermal Expansion | 23.7 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 138 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.0495 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Treadplate
- Boilermaking
- Containers
- Nameplates
- Road Signs
- Architectural Panelling
- Welded Tubes
- Chemical Industry
- Irrigation
- Desalination units
- Pressure Vessels
- Rivets
Characteristics
- Very good corrosion resistance to seawater and marine and industrial atmosphere
- Very good weldability and good cold formability
- Decorative finish
- Hard wearing
- Non-slip
- Corrosion resistant
- Low maintenance
- Anti-Static
- Lightweight
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Acceptable |
قابلية اللحام
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Acceptable |
| Solderability | Not Recommended |