Aluminium, Commercial Alloy
5251 Aluminium O Sheet & Plate
Good formability and higher mechanical properties.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for O condition.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5251 O Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 5251-O |
| UNS | الدولية | A95251 (5251-O) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5251-O / 3.3525 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg2Mn0.3-O |
| GB | الصين | 5251-O |
| ب | المملكة المتحدة | 5251 (N4) O |
| أفنور | فرنسا | A-G2M-O |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5251
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnesium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet and Plate 0.2mm to 50.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 60 Min MPa |
| قوة الشد | 160 - 200 MPa |
| Hardness Brinell | 44 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.69 g/cm³ |
| Melting Point | 625 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 134 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.044 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Characteristics
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| قابلية التصنيع | Average |
قابلية اللحام
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Poor |