الألومنيوم، سبيكة تجارية
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 5454-O / 5454-H111 |
| UNS | الدولية | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| ب | المملكة المتحدة | 5454-O / 5454-H111 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5454
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.25 |
| الكروم (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 180 Min MPa |
| قوة الشد | 250 - 305 MPa |
| صلابة برينل | 74 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.69 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 645 °C |
| التمدد الحراري | 23.6 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 70.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 135 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 34 % IACS |
التطبيقات
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
خصائص
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- مقاومة الإجهاد العالية
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- قابلية لحام جيدة
معلومات إضافية
التصنيع
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
قابلية اللحام
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.