Aluminium, Commercial Alloy
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6060-T5 |
| UNS | الدولية | A96060 (6060-T5) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| اسم EN | أوروبا | AlMgSi-T5 |
| GB | الصين | 6060-T5 |
| ب | المملكة المتحدة | 6060-T5 (extruded profiles) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6060
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| الحديد (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| السيليكون (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| الحديد (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnesium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| السيليكون (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 655 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 209 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 54 % IACS |
| Electrical Resistivity | 0.032 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Acceptable |
| Anodising | Very Good |