الألومنيوم، سبيكة تجارية
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6063 O Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 6063-O |
| UNS | الدولية | A96063 (6063-O) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6063-O |
| اسم EN | أوروبا | AlMg0.7Si-O |
| GB | الصين | 6063-O |
| JIS | اليابان | A6063-O |
| ب | المملكة المتحدة | 6063-O (extruded profiles) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6063
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| السيليكون (Si) | 0.20 - 0.60 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 130 Max MPa |
| الاستطالة A50 مم | 16 Min % |
| صلابة برينل | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 130 Max MPa |
| الاستطالة A50 مم | 16 Min % |
| صلابة برينل | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 600 °C |
| التمدد الحراري | 23.5 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 69.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 200 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.035 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
خصائص
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | ممتاز |
| قابلية اللحام | جيد |
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | متوسط |
| قابلية التصنيع | متوسط |