الألومنيوم، سبيكة تجارية
6063A T6 Bar & Extrusion
High strength architectural aluminium alloy.
Aluminium alloy 6063A is a variation of 6063 but with greater strength.
It still retains the same good surface finish qualities and affinity for anodising as 6063.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| شكل المنتج | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6063A T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 6063A-T6 |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6063A-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg0.7Si(A)-T6 |
| GB | الصين | 6063A-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6063A-T6 (extruded profiles) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6063A
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| الحديد (Fe) | 0.15 - 0.35 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.60 - 0.90 |
| السيليكون (Si) | 0.30 - 0.60 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Rod and Bar Up to 150mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 190 Min MPa |
| قوة الشد | 230 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| صلابة برينل | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 150mm to 200mm dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 160 Min MPa |
| قوة الشد | 220 ميجا باسكال |
| صلابة برينل | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 190 Min MPa |
| قوة الشد | 230 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| صلابة برينل | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles Up to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 190 Min MPa |
| قوة الشد | 230 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| صلابة برينل | 80 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profiles 10mm to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 180 Min MPa |
| قوة الشد | 220 ميجا باسكال |
| الاستطالة A50 مم | 4 Min % |
| صلابة برينل | 80 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 600 °C |
| التمدد الحراري | 23.5 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 69.5 GPa |
| الموصلية الحرارية | 200 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.035 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Road transport
- Rail transport
- Extreme sports equipment- Architectural applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
خصائص
- High corrosion resistance
- Greater strength than 6063
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
معلومات إضافية
قابلية اللحام
- 6063 is suitable for all conventional welding methods. Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043. When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| معالجة | التقييم |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | ممتاز |
| قابلية اللحام | ممتاز |
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | متوسط |
| قابلية التصنيع | متوسط |