الألومنيوم، سبيكة تجارية
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 7075-T6 |
| UNS | الدولية | A97075 (7075-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| اسم EN | أوروبا | AlZn5.5MgCu-T6 |
| GB | الصين | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| JIS | اليابان | A7075-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| أفنور | فرنسا | A-Z5GU-T6 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 7075
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| نحاس (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| الكروم (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| المغنيسيوم (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| الزنك (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Drawn Bar Up to 25mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 480 Min MPa |
| قوة الشد | 540 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 7 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.80 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 635 °C |
| التمدد الحراري | 23.5 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 72 جيجا باسكال |
| الموصلية الحرارية | 130 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 40 % IACS |
التطبيقات
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
خصائص
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance