الألومنيوم، سبيكة تجارية
Aluminium 1050 O Sheet
General engineering use aluminium alloy.
Aluminium 1050 is a popular grade of aluminium alloy for general sheet metal work where moderate strength is required.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| حجم الورقة | سماكات |
| 2000 x 1000 | 5.0 - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 4.0 - 6.0mm |
| 3000 x 1500 | 5.0mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
1050 O Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 1050A-O |
| UNS | الدولية | A91050-O |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-1050A-O (Al99.5-O) |
| اسم EN | أوروبا | Al99.5-O |
| GB | الصين | 1050-O |
| JIS | اليابان | A1050-O |
| DIN | ألمانيا | 3.0255 (Al99.5-O) |
| ب | المملكة المتحدة | 1B (equivalent to 1050-O) |
| أفنور | فرنسا | A5-O |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 1050
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| الألومنيوم (Al) | 99.50 - 0.00 |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| نحاس (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.25 |
| الزنك (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.03 |
الخواص الميكانيكية
صفائح بسماكات من 0.2 مم إلى 6.00 مم
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 65 -95 MPa |
| إجهاد الإثبات | 20 Min MPa |
| صلابة برينل | 20 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.71 g/cm³ |
| نقطة الانصهار | 650 °C |
| التمدد الحراري | 24 x 10-6/K |
| معامل المرونة | 71 GPa |
| الموصلية الحرارية | 222 W/m.K |
| المقاومة الكهربائية | 0.0282 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
خصائص
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
معلومات إضافية
التصنيع
| معالجة | التقييم |
| قابلية التشغيل - بارد | ممتاز |
| قابلية التصنيع | فقير |
| قابلية اللحام - الغاز | ممتاز |
| قابلية اللحام - القوس | ممتاز |
| قابلية اللحام - المقاومة | ممتاز |
| برازيليتي | ممتاز |
| قابلية اللحام | ممتاز |
قابلية اللحام
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.