Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium Alloy 6061 T6 Extrusions
Most versatile heat treatable aluminium alloy.
Aluminium alloy 6061 is a medium to high strength heat-treatable alloy with a strength higher than 6005A.
It is the most versatile of the heat-treatable alloys and is typically used in heavy duty structures.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6061 T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6061-T6 |
| UNS | الدولية | A96061 (6061-T6) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6061-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg1SiCu-T6 |
| GB | الصين | 6061-T6 |
| JIS | اليابان | A6061-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6061-T6 (extrusions) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6061
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| السيليكون (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Copper (Cu) | 0.15 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| الكروم (Cr) | 0.04 - 0.35 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Extrusions Up to 200mm Dia. & A/F, 5mm WT for Tube and Prof
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 240 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 95 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 650 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 166 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.040 x 10-6 Ω .m |
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good weldability although reduced strength in the weld zone
- Medium fatigue strength
- Good cold formability in the temper T4, but limited formability in T6 temper
- Not suitable for very complex cross sections
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Good |
| قابلية التصنيع | Acceptable |