Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/6 T351 (2024) Bar
Medium to high strength aerospace aluminium alloy.
A medium to high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 58 ksi/400 MPa and minimum tensile strength up to 66 ksi/455 MPa.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
QQ-A-225/6 T351 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 2024-T351 |
| UNS | الدولية | A92024 (2024-T351) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2024-T351 / 3.1355 |
| اسم EN | أوروبا | AlCu4Mg1-T351 |
| ASTM B211 | الولايات المتحدة الأمريكية | 2024-T351 bar, rod & wire |
| GB | الصين | 2A12-T351 (commonly used equivalent to 2024-T351) |
| JIS | اليابان | A2024-T351 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | 2024A-T351 bars/forgings (L-series aerospace products) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy QQ A 225/6
SAE AMS QQ-A-225/6
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Copper (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| المنجنيز (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Bar 12.7mm to 165.1mm
SAE AMS QQ-A-225/6
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 310 MIN MPa |
| قوة الشد | 427 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 10 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.79 g/cm³ |
| Melting Point | 640 °C |
| Thermal Expansion | 23.1 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 73 GPa |
| Thermal Conductivity | 121-150 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 30-40 % IACS |
التطبيقات
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor