Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/6 T351 (2024) Bar
Medium to high strength aerospace aluminium alloy.
A medium to high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 58 ksi/400 MPa and minimum tensile strength up to 66 ksi/455 MPa.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
QQ-A-225/6 T351 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 2024-T351 |
| Nations Unies | International | A92024 (2024-T351) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-2024-T351 / 3.1355 |
| Nom EN | Europe | AlCu4Mg1-T351 |
| ASTM B211 | ÉTATS-UNIS | 2024-T351 bar, rod & wire |
| RU | Chine | 2A12-T351 (commonly used equivalent to 2024-T351) |
| ISJ | Japon | A2024-T351 |
| Ingénieur en aérospatiale | Royaume-Uni | 2024A-T351 bars/forgings (L-series aerospace products) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy QQ A 225/6
SAE AMS QQ-A-225/6
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Manganèse (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnésium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Titane + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Bar 12.7mm to 165.1mm
SAE AMS QQ-A-225/6
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 310 MIN MPa |
| La résistance à la traction | 427 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 10 Minutes % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.79 g/cm³ |
| Point de fusion | 640 °C |
| Dilatation thermique | 23.1 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 73 GPa |
| Conductivité thermique | 121-150 W/m.K |
| Résistivité électrique | 30-40 % IACS |
Applications
- High technology applications
- Defence components
- Composants aérospatiaux
Caractéristiques
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor