الألومنيوم، سبيكة تجارية
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
تنزيل ملف PDF
النطاق
| شكل المنتج | المقاسات الإمبراطورية | مقاسات متري |
| Round Bar | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| أأ | الولايات المتحدة الأمريكية | 2014A-T6511 |
| UNS | الدولية | A92014 (2014A-T6511) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| اسم EN | أوروبا | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| ASTM B221 | الولايات المتحدة الأمريكية | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| GB | الصين | 2A14-T6511 |
| JIS | اليابان | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | المملكة المتحدة | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| أفنور | فرنسا | A-U4SG-T6511 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 2014
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| السيليكون (Si) | 0.50 - 0.90 |
| الحديد (Fe) | 0.50 كحد أقصى |
| نحاس (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| الزنك (Zn) | 0.25 كحد أقصى |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| المغنيسيوم (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| التيتانيوم (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| الكروم (Cr) | 0.10 كحد أقصى |
| النيكل (ني) | 0.10 كحد أقصى |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| الألومنيوم (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 415 Min MPa |
| قوة الشد | 460 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 400 Min MPa |
| قوة الشد | 450 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 4 Min % |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 350 Min MPa |
| قوة الشد | 430 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 420 Min MPa |
| قوة الشد | 465 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 415 Min MPa |
| قوة الشد | 460 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 415 Min MPa |
| إجهاد الإثبات | 370 Min MPa |
| صلابة برينل | 140 HB |
| الاستطالة A50 مم | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.82 g/cm³ |
| معامل المرونة | 71 GPa |
| المقاومة الكهربائية | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| الموصلية الحرارية | 138 W/m.K |
| التمدد الحراري | 23 x 10-6/K |
| نقطة الانصهار | 535 °C |
التطبيقات
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
خصائص
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
معلومات إضافية
قابلية اللحام
| معالجة | التقييم |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | ممتاز |
Surface Treatment
| معالجة | التقييم |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | جيد |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
مقاومة التآكل
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.