Aluminium, Commercial Alloy
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 4015-H14 |
| UNS | الدولية | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-4015-H14 |
| اسم EN | أوروبا | AlSi2Mn-H14 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 4015
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| السيليكون (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| المنجنيز (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| قوة الشد | 150 - 200 MPa |
| إجهاد الإثبات | 120 Min MPa |
| Hardness Brinell | 50 HB |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.72 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 150-200 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Characteristics
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
معلومات إضافية
التصنيع
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Process | Rating |
| Workability Cold | Very Good |
| قابلية التصنيع | Acceptable |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very good |
قابلية اللحام
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).