Aluminium, Commercial Alloy
Aluminium 5083 F Bar & Extrusion
سبائك الألومنيوم البحرية عالية القوة غير القابلة للمعالجة بالحرارة، لمقاومة ممتازة للتآكل في مياه البحر.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. It is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O/H111 temper.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5083 F Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 5083-F |
| UNS | الدولية | A95083 (5083-F) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5083-F / 3.3547 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg4.5Mn0.7-F |
| GB | الصين | 5083-F |
| JIS | اليابان | A5083-F |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-F) |
| ب | المملكة المتحدة | 5083-F (equivalent grade) |
| أفنور | فرنسا | A-G4MC-F |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5083
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| السيليكون (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.05 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
| الحديد (Fe) | الرصيد |
| Copper (Cu) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Extrusions
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 145 MPa |
| قوة الشد | 300 MPa |
| الاستطالة A50 مم | 23 % |
| Shear Strength | 175 MPa |
| Hardness Vickers | 75 HV |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 265 g/cm³ |
| Melting Point | 570 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.058 x 10-6Ω .m |
التطبيقات
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| قابلية التصنيع | Poor |
قابلية اللحام
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |