Aluminium, Commercial Alloy
5083 O H111 Sheet & Plate
أعلى سبائك الألومنيوم غير القابلة للمعالجة بالحرارة.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
تنزيل ملف PDF
النطاق
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | الدولية | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| اسم EN | أوروبا | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | الصين | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | اليابان | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| ب | المملكة المتحدة | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| أفنور | فرنسا | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 5083
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| السيليكون (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| الكروم (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
| الحديد (Fe) | 0.40 max |
| Copper (Cu) | 0.10 max |
الخواص الميكانيكية
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 125 Min MPa |
| قوة الشد | 275 - 350 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 115 Min MPa |
| قوة الشد | 270 - 345 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 110 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 265 g/cm³ |
| Melting Point | 570 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.058 x 10-6 Ω .m |
التطبيقات
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
معلومات إضافية
التصنيع
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| قابلية التصنيع | Poor |
قابلية اللحام
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |