Aluminium, Commercial Alloy
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
تنزيل ملف PDF
النطاق
يرجى الملاحظة
إذا لم تجد ما تبحث عنه، يُرجى الاتصال ب مركز الخدمة المحلي بمتطلباتك الخاصة.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| النظام/المعيار | البلد/المنطقة | الدرجة/التعيين |
| AA | الولايات المتحدة الأمريكية | 6005A-T6 |
| EN / DIN | أوروبا | EN AW-6005A-T6 |
| اسم EN | أوروبا | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | الصين | 6005A-T6 |
| ب | المملكة المتحدة | 6005A-T6 (extrusions) |
الخصائص
التركيب الكيميائي
Alloy 6005
| العنصر الكيميائي | % الحاضر |
| المنجنيز (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| الحديد (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| السيليكون (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| الكروم (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | الرصيد |
الخواص الميكانيكية
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 200 Min MPa |
| قوة الشد | 250 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 215 Min MPa |
| قوة الشد | 255 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 200 Min MPa |
| قوة الشد | 250 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 215 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 225 Min MPa |
| قوة الشد | 270 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 215 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 225 Min MPa |
| قوة الشد | 270 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 215 Min MPa |
| قوة الشد | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 225 Min MPa |
| قوة الشد | 270 Min MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| الممتلكات الميكانيكية | القيمة |
| إجهاد الإثبات | 225 Min MPa |
| قوة الشد | 270 Min MPa |
| الاستطالة A50 مم | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Hardness Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
الخصائص الفيزيائية العامة
| الممتلكات المادية | القيمة |
| الكثافة | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 605 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 188 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.034 x 10-6Ω .m |
التطبيقات
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Characteristics
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
معلومات إضافية
التصنيع
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
قابلية اللحام
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent